İçeriğe geç

Kunlun Dağı

Efsaneye göre Kunlun Dağı’nın tepesinde bir şeftali ağacı varmış ve bu ağacı inatçı bir dağ keçisi koruyormuş.

Ağacın üç yılda bir sadece iki meyve verdiğini bilen Zhang, bu meyvelerin ikisini de yemek için dağın tepesine tırmanmış. İlk meyveyi hediye eden dağ keçisi, “Bu meyveden bir ısırık alırsan hayatın başka bir yönünün olduğunun farkına varacaksın. İkinci ısırıkta gerçeklerin rüya, rüyaların gerçeğe dönüşecek. Üçüncü ve son ısırıkta, karşına çıkan tüm canlıların düşüncelerini öğrenebileceksin.” demiş. Zhang, keçinin her sözünün sonunda şeftaliden bir ısırık almış ve dağ keçisi söze atlamış: “Ancak bitirdiğin ilk meyvenin bir karşılığı olacak.” Zhang merakla sormuş. “Nedir?”

Keçi gülerek cevap vermiş, “Artık karını unutmak zorundasın. Sen bu meyveyi yiyerek aslında karının nefesinden çaldın. Sen uzun yıllar yaşayacaksın ama karın yarın akşam ölecek.” Duyduklarına inanamayan Zhang’in gözlerinden akan gözyaşı akarsu misali dağın yamaçlarına kadar süzülmüş. Zhang bir şeyi unuttuğunun farkına varmış, edindiği yeteneğini keçiye karşı kullanmaya karar vermiş ve keçinin zihninden geçen ikinci meyvenin özelliğiymiş. Keçi kaçırmış zihninden ikinci meyvenin büyük özelliğini.

İkinci meyve ölümlünün hayallerini süslemekle kalmıyor, o ölümlüyü ölümsüz yapıyormuş. Zhang bunu elde etmek istiyormuş ancak diğer yandan çok sevdiği karısını da düşünüyormuş. Karısı Zhang’in her şeyiymiş. Ölümsüzlükten bile kıymetliymiş onun için.

Zhang meyveyi keçiden istemiş ancak inatçı keçinin bir şartı varmış. Keçi ikinci meyveyi Zhang’e verecekmiş ama karşılığında karşıdaki dağın tepesinde yetişen Kadupul’un geceleri açan ve ömrü sadece birkaç saat olan çiçeğini koparıp kendisine getirmesini söylemiş.

Zhang, keçinin isteğini yerine getirmiş ve Kadupul çiçeğini dalından kopararak keçiye getirmiş. Keçi söz verdiği gibi ikinci meyveyi Zhang’e vermiş, adam meyveyi karısının yemesi için eve götürmüş. Eve gelir gelmez her yerde karısını arayan Zhang, karısının cansız bedeniyle karşılaşmış.Keçinin oyununa geldiğini anlayan Zhang, döktüğü gözyaşları yüzünden kör olmuş.

Aslına bakılırsa ilk meyve karısını, ikinci meyveyse gözlerini almış adamdan. Ağacı bekleyen keçiye gelince, yıllardır görmek istediği Kadupul’un çiçeğini Zhang’in ölümsüzlük sevdası sayesinde görebilmiş, iki hayata bedel olsa da.Tarih:Yazılarım

Tek Yorum

  1. Huseyin Huseyin

    hello

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir