İçeriğe geç

Kül Rengi III

Fotoğraf : Diana Vienkarsi

 

Engin ertesi gün öğle vakti uyandığında perdelerinin kapalı olduğunu fark etti ve telaşla yatağından fırladı. Canı yanıyor gibi görünen sardunyanın hemen arkasındaki pencerenin perdesini açıp yedi senedir oturduğu eve ilk kez ışık girmesine izin verdi. Belki de yaşamayacak bir sardunya için…

En son ne zaman bir canlının istekleri için kendi tercihlerinden taviz verdiğini düşündü. Yirmi sene mi olmuştu? Otuz mu? Belki otuz sekiz sene. Kendisinin de inanılmaz istekleri yoktu ya.

Sardunyaya baktığında çürümüş yapraklar gördü. Gece gözden kaçırmış olmalıydı. Onları teker teker ayıkladıktan sonra üstüne bir önceki gün giydiği kıyafetleri giydi ve sardunyaya yeni bir saksı almak için evden ayrıldı.

Etrafına baktı Engin. Şehir merkezindeydi. Başta saksı aradığı için baktığını sandı ama sonra aslında ne aradığını bilmediğini fark etti. O sardunya saksısının güzel olup olmadığını umursamıyordu, sadece gördüğü muameleyi umursuyordu. Ona saksı almak çok anlamsızdı. Bu yüzden saksı almak için  yanına aldığı parayı peçete satan yaşlı bir adamın önündeki hasır sepete bıraktı. Bir an önce artık onun olan çiçeğe dönmek istedi.

Eve geri dönerken çiçeği bulduğu noktada bir süre bekledi. Sanki onunla empati kuruyordu. Onun çıktığı noktada nasıl bir acı içinde olduğunu anlamaya çalışıyordu. Eve girdi ve çiçeğe bir kez daha baktı. Hala aynı solgun sardunyaydı. Sonra evine baktı ve utandı. Sardunyanın hayatın ona verdiği ikinci bir şans olduğuna inandı; o şansın karşısında paspal görüntüsü yüzünün kızarmasına yol açmıştı.

Çöp atabileceği bir kaç poşet buldu, bir kovaya su ve evde bulduğu herhangi bir köpüren kimyasalı koydu, artık üzerine oturmayan kıyafetleri de temizlik bezi olması için ayırdıktan sonra temizliğe başladı. Bitirdiğinde saat ikiye geliyordu ve yaşadığı ev ilk kez bir yuvaya benzemişti.

Çiçeğe baktı. Onun yeni bir saksıya ihtiyacı yoktu ama Engin ona saksıların en güzelini almak istiyordu. O sardunyanın mutlu olmasını istiyordu. Sardunyasının.

 

Senarmaan

 

Tarih:Yazılarım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir