İçeriğe geç

Yazılanlar

Edwin

Omuzlarıma ünlü bir yazarın ismini yüklediğimde henüz on beş yaşımdaydım.  Bu durumdan onun haberi yok. Olmasına gerek de yok?
Onun kitaplarını okuduğumda kendimi mavi kahve içilen bir gezegenin içerisinde buluyor hem de anlatılanları idrak etmeye çalışıyorum.
Hayal gücümün genişlemesi, uzaması, kim bilir; belki de uçsuz bucaksız bir âleme dönüşmesi onun sayesindedir.
O yazdıklarının bir kısmını uyuşturucu yüzünden hatırlamıyor.  Bu yüzden yazdıklarının iyi olduğunu düşünen hayran kitlesi bile var.
Banaysa onun kitabından bir sayfa okumak yetiyor.
Vakti zamanında bilgisayarımın masaüstü ekranı için seçtiğim flu bir fotoğrafın sahibiydi kendisi. Ne zaman karşısına otursam bilge gibi görünürdü. (Şu an bir baykuş fotoğrafı mevcut masaüstü ekranında)
Onun yazdıkları böyleyse; sustuklarını, yazıya dökmediklerini bilebilir miyim acaba diye düşünmüyor değilim.
Önümde uzun bir yol var, omuzlarımdaysa onun ismi. Birçok kitabını gözlerimle tarayarak zihnimde resmettim. Birçok kitabı filme uyarlandı. Geçmiş olsun. En iyilerini ben çektim zihnimde, hem de sadece ayırdığım zaman maliyetiyle.
Ama bir kitabı var, kapağında bir evin kapısı ve penceresi, rengârenk çiçekler kapağın köşesinde belli belirsiz. Kitapta aşk var, yoksulluk, mücadele ve mücadelenin sonunda gözlerinin önündeki karısını bile göremeyecek kadar şaşırtan mükâfat. Delirmiş gibi koşuyor bungalovun çevresinde.Uzun bir süre elimden düşürmedim o kitabı ve uzun bir süre aşkı aradım. Mücadele ettim, belki de öyle sandım.
Bilmiyorum, kaç tuğla daha koymam gerek hayallerimin üzerine. Yazmasam çıldıracak gibi oluyorum. Yazdığımdaysa beni durduran müşkülpesentliğime lanet okuyorum. Acaba ona da bana olduğu gibi oluyor muydu diye soruyorum kendime. Cevap: O her gün ortalama iki bin sözcük yazıyordu.
Bıkkınlık sanıyorlar.  Başarısız olduğumu düşünüyorlar. Umurumda değil, günü geldiğinde hiç dinmeyen gürültümde sağır olacaklar.
En kötüsü ne biliyor musun? Zamanım daralıyor ve ben henüz omuzlarda taşınacak bir isme bile sahip değilim.
İyi tarafından bakacak olursak da, o kitabı bir ismim olsun ya da olmasın başucumdan hiç ayırmayacağım.