İçeriğe geç

Kozbeyli Köyü

Kısa bir süre önce İzmir’e gitmiştim. Sabaha karşı otobüsten indim ve planlı olarak yakın bir arkadaşım beni otogara karşılamaya geldi. Her zaman olduğu gibi kahvaltıyı Eski Foça’da yapacaktık.

Foça’da bizim için meşhur bir simit fırını vardı.  O fırının simitlerinin lezzetini hiçbir simit fırınında bulamazsınız. En azından ben rastladığımı hiç hatırlamıyorum. Belediye binasının tam karşısında olan bu küçük fırının önünde oturduğunuzda; eski dar sokağının tarihi havasını içinize çekerek çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Kozbeyli

Neden bu yola saptığımızı sorduğumdaysa; tatmin edici bir cevap alamamıştım. Az sonra bir yerde kahve içeceğimizi öğrendim.

Manisa’ya doğru hareket ettiğimiz sırada aniden bir şey oldu ve araba farklı bir yola saptı. Girdiğimiz yolun başındaki tabelada ‘Kozbeyli’ yazıyordu.

Yaklaşık yirmi dakika daha yol gittikten sonra Kozbeyli köyüne geldik. Köyün farklı bir havası vardı. Arabadan indiğimde deniz kokusuyla köy kokusunun birbirine karıştığını hissetmiştim. Gerçekten de öyleydi. Etrafta farklı şehir plakaları olan arabaları gördüğümde oranın meşhur bir yer olduğunu anlamıştım. Olduğum yerde yavaşça bir tur döndüm ve arkadaşımın pişkin pişkin sırıtan yüzüne baktım. Böyle yerleri sevdiğimi biliyordu.

Dibek Kahvesi

Olduğumuz yerin tam karşısında Şakir’in Dibek Kahvesi adında bir işletmenin olduğunu görmüştüm. Kahve içereceğimiz yerin orası olduğunu anlamıştım. Elbette arkadaşım burayı daha önceden biliyordu. Öğrendiğime göre ‘ Şakir’in Dibek Kahvesi,’ 1935 yılından bu yana hizmet veriyormuş eski bir taş evden bozma bu işletme köy meydanının en güzel konumuna sahipti. 

Masalar evin verandasına kurulmuş, evin iç kısmındaysa mutfak bulunuyordu. Köyün çevresinde bulunan zeytin ağaçlarının kokusu eşliğinde harika bir köy kahvaltısı yaptık. Kahvaltının ardından gelen meşhur dibek kahvesinin tadını haftalar sonra bile unutamadım. İşletmede çalışan insanların güler yüzlü oluşları da beni çok etkiledi. Ayrıca diğer masalarda oturan insanların memnuniyetleri oturdukları masaları ele geçirdiği görülebiliyordu. Tüm masalarda hoş sohbetin olduğu belliydi.

Unutmadan söylemek istiyorum: Eğer bir gün Şakir’in Dibek Kahvesi’ne yolunuz düşerse masanıza gelen köy ekmeğinin kokusunu içinize çekin. O koku huzurun ta kendisi. Ayrıca mekânın girişinde bulunan tezgâhtan bir kaşık reçel tatmayı da sakın unutmayın.

29.06.2019 Foça – Kozbeyli Köyü

Taner Alp Aydın

Tarih:Gez Gör Anlat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir