İçeriğe geç

Bülbüle Aşık Olan Kadın-I

Her hayat bir noktada birbirine benzer ama bir noktada da farklılık gösterir. Zamanı gerçek anlamda hissedebilmek ve geçmişten gelen bir duyguya sahip olmanın zevkini yaşamak bir insan için yeterli olabiliyor.  

         Rusya’nın Magnitogorsk şehrinde çalıştığı kreşten izin alarak ailesinin yanına, köyüne gelen Olyushka iki küçük kızına kavuştuğu için mutluydu. O gece Katya ve Alena anneleri ile birlikte uyuyacak olmalarının mutluluğu içindeydiler. İki küçük kız da annelerine sarılarak uyumayı çok seviyordu. Kızların yüzlerinde gökkuşağının renklerini görmüştü güzel kadın ve bahçedeki kendi elleriyle diktiği orkidelerin parıltısını. 

          Olyushka çok güzel bir kadındı. Sarı saçları güneşten daha parlak yeşil gözleri ise büyük bir ormanı andırıyordu. Teninin krem gibi dokusu olduğunu da aşık olduğu adamdan birçok kez işitmişti.   

         Katya, 5 yaşında çok sevimli bir kızdı. Olyushka, her fırsatta küçük kızına ‘tavşanım!’ diye seslenirdi. Olyushka küçük kızının müziğe olan yeteneğinin farkındaydı ve gelecekte onun için bir şeyler yapmak istiyordu. Alena ise, Katya’dan sadece üç yaş büyüktü ve onun geleceği de parlaktı. Çünkü okulun tiyatro kulübünde harikalar yaratıyordu. Onun da Katya’da olduğu gibi bir ismi vardı: Sincap. 

         Olyushka annesinden uyumak için izin isteyerek odasına çekildi ve bir saat önce uykuya dalan kızlarının aralarına sessizce uzandı. İki küçük kızının da saçlarını okşayarak onların masumiyetini içten içe izledikten sonra odanın zifiri karanlığında düşüncelere daldı. Aşık olduğu adamı düşünüyordu. Adamın kendisi hakkında söylediklerini zihninde başa sardıkça yüzünde iki çukur oluştuğunu hissediyordu. Düşünceler güzelleştikçe gözleri ağırlaşan kadın uykuya daldı. 

         Olyushka sendeleyerek uyandı. Henüz güneş doğmamıştı ama gün aydınlanıyordu. Kadın, kendisini uyandıran sesin verandadan geldiğini anlamıştı. Önce odanın penceresinden bakmak istedi. Sabah şarkısını söyleyen bülbülü bir an önce görmek istiyordu. Gözlerini açmadan önce kuşun sesini gördüğü rüyadan geldiğini düşünmüştü. Ama gözleri açılır açılmaz sesin gerçek olduğunu anlamıştı. 

         Odanın kapısını yavaşça aralarken evin sessizliğini yaran bir gıcırdama duyuldu. Çocukluğundan bu yana bir bülbüle hiç bu kadar yakın olmadığını düşünerek kapı gıcırdamasını umursamadan evin giriş kapısına atıldı. Verandaya geldiğinde küçük kuş oradaydı ve aralarında yarım metre olduğunu fark ettiğinde kalbi hızla çarpmaya başladı. Kuş doğayı uyandırmak istercesine güzel sesiyle şarkılar söylemeye devam ediyordu. 

         Olyushka telefonunu almak için parmak uçlarıyla odaya koştu. Geri döndüğünde telefonun ses kaydedici özelliğini açarak kuşun şarkısını kaydetmeye başladı. Kapı eşiğinde eğilerek elindeki telefonu kuşun dikkatini dağıtmayacak bir şekilde ileriye uzatmıştı. Amacı dinlediği bu şarkıyı aşık olduğu adama göndermekti. Hissettiği huzuru ve daha önce yaşamadığı bu duyguyu sevgilisiyle paylaşmak istemişti.

          Arka taraftan bir kapı gıcırdaması daha geldi. Olyushka’nın annesi de uyanmış,  gözlerini ovuşturarak mutfağa doğru yönelmişti. Olyushka annesinin uyandığını anladı ancak o an ki büyüyü kimsenin bozmasını istemediği için kuşun sesini kaydetmeye devam etti. Biraz sonra verandaya doğru yaklaşan ve kızını gören yaşlı kadın şaşırmıştı. Çünkü kızının o saatte asla uyanmayacağını biliyordu. Torunlarının uyuduğu oda kapısının aralık olduğunu görünce kısık ses tonuyla seslendi: “Olyushka! Orada ne yapıyorsun?”

          Olyushka annesinin yüzüne bakmadan eliyle ona sessiz olmasını söylemeye çalıştı. Kadın kızına biraz daha yaklaştı ve kızının hemen üzerinden verandanın korkuluğundaki bülbülü fark etti. Kızının gülen yüzüne tebessümle karşılık vererek  mutfakta yarım kalan işini tamamlamak üzere oradan ayrıldı. 

          Olyushka, kuşun sesini kaydettiğinden emin olmak istedi. Eğildiği kapı eşiğinden ayaklandığında kuşun kanat çırparak uzaklaşmasını izledi. Güzel kadın, içindeki tüm huzuru görünmeyen bir iple çekiyorlar gibi hissetmişti… 

Tarih:Öykü

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir